ריצוף פנים

ריצוף פנים לבית ולכל מבנה אחר הוא תהליך בו משתמשים בחומרים כמו אריחים, קרמיקה, אבן או פרקט כדי לכסות את משטח הרצפה בחלל הפנימי של הבית.
הריצוף פנים משפיע על המראה הכללי של הבית אשר מוסיף יופי וסגנון יחודי לכל חלל.

ביצוע ריצוף פנים לבית
ביצוע ריצוף פנים לבית

 

ריצוף פנים – מה האפשרויות?

קיימים מגוון רחב של אפשרויות לריצוף פנים, ובחירת החומר תלויה בטעמים האישיים ובסגנון העיצוב של הבית. כל חומר מצריך טיפול ותחזוקה שונים, ולכן יש לקחת בחשבון את היכולת לתחזק ולנקות את המרצפת המבוקשת.

האריחים הם בחירה פופולרית לריצוף פנים ומצוינת למרצפות בחדרי הציבור כמו חדרי האמבטיה והמטבח. הם זמינים במגוון צבעים, גדלים ועיצובים ומספקים קלות ניקוי ועמידות למים. קרמיקה עם גימור מבריק יכולה להעניק מראה יוקרתי ומודרני.

אפשרות נוספת לריצוף, הפרקט, הוא חומר טבעי המותקן בעיקר בחללים כמו חדרי השינה וסלון. פרקט עץ טבעי מציע מראה חמים ואקזוטי, והוא נושם וידידותי לסביבה. פרקט יכול להיות צפוי בשכבת הגנה

הפרקט נצפה בשכבת הגנה כדי להגן על העץ מפגיעה יומיומית כמו שריטות ונזקי מים (מינימלים ואין להסתמך על כך)
במידה ונרצה לרצף חדרים רטובים בריצוף פרקט, נעדיף ריצוף קרמיקה דמוי פרקט.

ריצוף פרקט
ריצוף פרקט


ישנם סוגים שונים של פרקט, כולל פרקט עץ מוקשה, פרקט למינציה פרקט פישבון ןפרקט פולימרי. הפרקט מותקן על גבי בסיס יצוק ונעשה בעיקר באמצעות חיבורים מכניים או הדבקה.
(ניתן לקרוא בהרחבה  על פרקטים במאמר "פרקטים")

בנוסף, ישנם חומרים אחרים המשמשים לריצוף פנים. לדוגמה, אבן טבעית היא בחירה מקסימה שיכולה להקנות למראה ייחודי ואלגנטי. כל סוג של אבן, כגון גרניט, מרמר וטרצו, יש לו מראה טבעי ואופי ייחודי.

טרם מתחילים ברכש והתקנת ריצוף פנים, מומלץ לבקש מהאדריכל או מעצב הפנים תכנית ריצוף,
אותה מכין המתכנן במדוייק ע"פ גודל חללי הבית, מיקומי ארונות בהם יהיו חיתוכים כך שבמקומות גלויים לא יהיו לנו חיתוך בריצוף ונראה אריחים שלמים ונקיים.
המתכנן יבצע את התכנית וידגיש לנו את מיקום ה "אבן ראשונה" שממנה מתחילים לרצף את הבית והמבנה בכלל.


בישראל קיימים מגוון סוגי אריחים קרמיים המשמשים לריצוף פנים.
הנה כמה דוגמאות לסוגי האריחים הקרמיים הקיימים:

 1. אריחים פורצלניים: אריחים פורצלניים הם אריחים קרמיים המיוצרים בעיקר מחומר פורצלן עמיד וקשה. הם נפוצים במיוחד בחדרי אמבטיה, מטבחים וכניסות. אריחים פורצלניים זמינים במגוון גדלים, גימורים ועיצובים, והם עמידים במים וקלים לניקוי.

 2. אריחים קרמיים רגילים: אלו הם האריחים הקרמיים הסטנדרטיים שנמצאים בשימוש נרחב בבתים ובמקומות ציבוריים. הם זמינים במגוון צבעים, גדלים ועיצובים, וניתן למצוא אותם בצורות ריבועיות או מלבניות. אריחים קרמיים רגילים עמידים בשטיפה ובשימוש יומיומי.

 3. אריחים דיגיטליים: אריחים דיגיטליים הם אריחים קרמיים המיוצרים בעזרת טכנולוגיה דיגיטלית מתקדמת. הם מאפשרים תצורות, דוגמאות וגימורים מודפסים באיכות גבוהה ומדויקת. אריחים דיגיטליים מציעים אפשרויות יצירתיים רבים.
  ריצוף מודולרי
  דוגמא לריצוף מודולרי


קיים הבדל בשחיקה בין סוגי ריצוף השונים. רמת השחיקה של הריצוף תלויה בחומר הריצוף, האיכות שלו, השימוש היומיומי של המשטח והתחזוקה שהוא מקבל.

לדוגמה, אריחים קרמיים פורצלניים עמידים יותר בשחיקה מאריחים קרמיים רגילים, מכיוון שהם עשויים מחומר פורצלן קשה ועמיד. פרקט עץ טבעי לדוגמא יכול להתבלט סימני שחיקה ושריטות עם הזמן בהשוואה לאריחים קרמיים.

בנוסף, השימוש הימיומי והתחזוקה של הריצוף ישפיעו על רמת השחיקה. שימוש מסיבי, ניקוי לא נכון או חומרי ניקוי שגורמים לפגיעה פיזית יכולים לגרום לשחיקה מוקדמת יותר.

לכן, חשוב לבחון את התכונות של כל סוג ריצוף, לקחת בחשבון את סוג השימוש הצפוי ולתת תחזוקה תקופתית ומתונה כדי להאריך את חיי השימוש ובכך לשמר את מראה הריצוף.

המרווח התיקני בין אריח לאריח בריצוף פנים יכול להשתנות בהתאם לסוג האריחים, העיצוב המבוקש וההעדפות האישיות. אולם, בדרך כלל, המרווח התיקני הוא בין 2 ל-5 מ"מ. המרווח הזה מאפשר פיצול תנועות טבעיות של החומרים במהלך התרחבות והתכווצות בעקבות שינויים בטמפרטורה ולחות, תזוזות המבנה ומניעת שברים בעקבות תזוזות אלה וכן סיפוח מראה חדשני ומקצועי של הריצוף.


הבהרה

עם זאת, כדי לקבוע את המרווח המדויק והתיקני בין האריחים, מומלץ לעיין בהנחיות היצרן של האריחים שברצונך להשתמש בהם. המרווח התיקני יכול להשתנות בין סוגי האריחים, כמו אריחים פורצלניים או אריחים קרמיים רגילים. בנוסף, ייתכן גם ובפרט בסגנונות עיצוב מסוימים, שהמרווחים ביניהם יכולים להיות יותר מורחבים או צרים מהתיקני.

ישנם תקנים ישראלים כגון 1555 ו 314 אשר מפרטים במדויק את תקן הריצוף.

לצורך סגירת מרווחים בין האריחים קיימים סוגים שונים ומגוונים כגון רובה אפוסית, רובה צמנטית וכו' 

רובה מנוגדת לחיפוי קרמיקה
רובה מנוגדת לחיפוי קרמיקה

דוגמא: סגירת מרווחים בין אריחים באמצעות רובה צמנטית היא תהליך שמטרתו למלא את המרווחים בין האריחים בחומר צמנטי כדי ליצור מראה חלק ואחיד בריצוף הפנים ואף למנוע חלחול מים אל מתחת לריצוף ומניעת רטיבות לקירות המבנה.

כפי שאמרנו במאמרים השונים, לכל מעצב פנים ובכלל לכל אחד יש את הרעיון העיצובי שלו,
ישנם אדריכלים / מעצבים שמעדיפים להדגיש את המפגש בין אריחים ולכן מבקשים למלא את המרווחים ברובה עם גוון ניגודי לאריח הקרמיקה לחיפוי וריצוף.

שלבים לסגירת מרווחים בין אריחים באמצעות רובה צמנטית:

 1. חקירת המרווחים: בדוק את המרווחים בין האריחים ווודא שהם נקיים מאבק, שומנים או לכלוך. אם יש חומרים זרים במרווחים, יש לנקותם היטב עם מברשת קשה או כלי ניקוי מתאים כגון מפוח.

 2. ערבוב הרובה הצמנטית: בהכנת הרובה הצמנטית, יש לערבב את הצמנט באופן יסודי עם מים לקבלת תערובת אחידה. יש לעקוב אחרי הוראות היצרן ליחסי הערבוב המדויקים של הצמנט.

 3. החלקה ומילוי הצמנט: בעזרת כלי עבודה, כגון ספוג יעודי, יש להניח את הצמנט בתוך המרווחים בין האריחים. ניתן להשתמש במריחה או בתהליך מילוי הצמנט בין המרווחים.

 4. מריחת הצמנט: לאחר הנחת הצמנט במרווחים, יש לנקות שאריות הרובה באמצעות ספוג לח, חשוב מאוד לא להמתין יתר על המידה עד לניקוי, ככל שנמתין יותר מידי, כך יהיה קשה יותר לנקות את שאריות הרובה הנשארת על אריחי הריצוף.

 5. בסוף עבודת הריצוף והרובה, יש לבצע ניקוי יסודי באמצעות חומרים חומציים יעודים לניקיון והברקה.

  חובה להתייעץ עם איש מקצוע מתאים לפני שרוכשים ומבצעים ניקוי הריצוף, קיימים בשוק המון חומרי ניקוי אשר עלולים לפגוע באריחי הריצוף ובכלל לפגוע במי שמשתמש בו.

 6. טרם תחילת ביצוע מריחת רובה וניקיון בעזרת חומר יעודי (גם אם התייעצתם במומחה) יש לבצע רובה וניקיון על ריצוף שטרם הותקן ולראות האם הוא משפיע לרעה על האריחים וגורם לפגיעות.

  חשוב מאוד! לבצע ניקיון לרובה מייד עם סיום מריחתה, אחרת יהיה קשה עד בלתי אפשרי להסיר אותה מהריצוףהתייבשות הרובה על הריצוף ידרוש מאיתנו להשתמש בחומרי ניקוי חזקים ואף מסוכנים מאוד כגון חומצות.


  חומרי נקיון בדר"כ עשויים מחומצות אשר עלולות לסכן את אריחי הריצוף ואפילו את המשתמש בו.

שתפו אחרים

Facebook
Print
Email
WhatsApp

*על מנת שנוכל לשפר את חווית הגלישה והמידע באתר, נשמח לשמוע הערות למידע וחווית האתר. * אין לראות במידע באתר זה כיעוץ מקצועי ואין לעשות שימוש במידע המוצג באתר זה חוות דעת מקצועית.

עוד באותו נושא

משפצים?! מידע שיכול לעזור:

אחרונים בפורטל

טיפים לגינה

יכול לעניין אותך גם

איך מבצעים שינויים בקירות בטון? מדריך מקיף
10 דברים שחייבים לעשות לפני שיפוץ בבית
הכנת השטח ועבודות יסוד: הבסיס איתן לכל בנייה
ביטוח לבניית בית
כמה זמן לוקח לבנות בית?
דילוג לתוכן